Vineri 03 Mai 2024, Actualizat acum 123 zile 12:00 am

HBC Nantes- Ştiinta Bacău 32-27, în Cupa EHF

nantes- stiinta bacauEchipa franceză HBC Nantes a învins pe Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău cu scorul de 32-27 (20-13), duminică seara, în Hexagon, într-un meci din penultima etapă a Grupei D din Cupa EHF la handbal masculin.

În urma acestui eşec, vicecampioana României a pierdut orice şansă de calificare în faza următoare a competiţiei – sferturi de finală. Doar începutul a fost ceva mai echilibrat (5-3, min. 8), după care Nantes s-a desprins, iar la pauză avea un avans de şapte goluri, 20-13. Francezii au condus şi la 10 goluri în repriza secundă, 26-16 (42), dar Ştiinţa a reuşit să reducă din diferenţă.
Pentru Nantes au marcat Rivera Folch – 8 goluri, Dole – 4, Entrerrios Rodriguez – 4, Jonsson – 3, Maqueda Pena – 3, Vujic – 3, De la Breteche – 2, Gharbi – 2, Nyateu – 2, Skatar – 1.
Golurile Ştiinţei au fost reuşite de M. Bondar – 6, Novanc – 5, Dospinescu – 4, B. Voica – 3, Da Silva Ferreira – 2, Ghiţă – 2, Rotaru – 2, Bujor – 1, Iancu – 1, Ramba – 1.
În clasament, pe primul loc se află SC Magdeburg, cu 9 puncte, urmată de HBC Nantes, 7 p, Ştiinţa Bacău, 2 p, Beşiktaş, 2 p.
Ultimul meci al băcăuanilor va avea loc pe 24 martie, acasă, cu SC Magdeburg.

Sursa: Agerpres